Στα πλαίσια του σεμιναρίου C.LA.S.S. οι συμμετέχοντες έχουν την ευκαιρία να εκπαιδευτούν σε προσομοιωτές εικονικής πραγματικότητας προηγμένης τεχνολογίας. Η εκπαίδευση λαμβάνει χώρα σε ειδικά διαμορφωμένο χώρο στο νοσοκομείο Υγεία, στα διαστήματα μεταξύ των τεσσάρων κύκλων του σεμιναρίου.
![Node Institute - Simulation Center Node Institute - Simulation Center](https://www.nodeinstitute.org/wp-content/uploads/2018/11/DSCF3635-680x1024.jpg)
![Node Institute - Simulation Center Node Institute - Simulation Center](https://www.nodeinstitute.org/wp-content/uploads/2018/11/DSCF3565.jpg)
![Node Institute - Simulation Center Node Institute - Simulation Center](https://www.nodeinstitute.org/wp-content/uploads/2018/11/DSCF3593-680x1024.jpg)
Οι εκπαιδευόμενοι εκτελούν ασκήσεις εξοικείωσης και βελτίωσης της κινητικότητάς τους στο λαπαροσκοπικό περιβάλλον, και εκπαιδεύονται σε προηγμένες δεξιότητες της λαπαροσκοπικής χειρουργικής, όπως η λαπαροσκοπική συρραφή και σχηματισμός ενδοσωματικών κόμπων.
Η εκπαίδευση γίνεται με αναλογία εκπαιδευτών προς εκπαιδευόμενους 1:1. Πραγματοποιείται απογευματινές ώρες κατόπιν ραντεβού. Προβλέπονται 4-7 συνεδρίες διάρκειας 60’ περίπου για κάθε συμμετέχοντα.